dotacje-ue

Przygotowanie półproduktów w postaci metalu przeznaczonego do dalszej obróbki w formie fragmentów blach czy profili oraz poszczególnych wyrobów wiąże się zwykle z koniecznością odpowiedniego ich pocięcia. Nadanie określonej geometrii i pożądanych wymiarów odbywa się w ramach różnych procesów, jednym z gwarantujących najlepszą jakość krawędzi, dużą szybkość oraz wysoką precyzję jest cięcie plazmowe. Osiągnięcie dobrych rezultatów wymaga jednak właściwego doboru źródła plazmy. Przekonajmy się, na czym polega cięcie plazmowe i sprawdźmy, jakie parametry okażą się najistotniejsze.

Jak wygląda cięcie plazmowe?

Cięcie plazmowe oznacza wykorzystanie łuku elektrycznego do osiągnięcia temperatury pozwalającej na uzyskanie zjonizowanego strumienia gazu. Jest on potrzebny do rozgrzewania i topienia metalu, a także jego odparowywania. Cząsteczki metalu są wyrzucane z powstającej szczeliny za sprawą ciśnienia przepływającego przez nią gazu. W całym procesie niezbędne będzie więc zarówno źródło stabilnego napięcia o koniecznych parametrach, jak i system sprawnego podawania gazu zasilającego i gazu osłonowego, zapobiegającego przedostawaniu się do strefy cięcia zanieczyszczeń oraz eliminującego ryzyko powstawania tlenków.

Co jest ważne przy wyborze źródła plazmy?

Urządzenie pozwalające na wytworzenie plazmy o odpowiednich parametrach ma duże znaczenie dla tempa procesu oraz uzyskiwanej jakości. Dobry sprzęt oznacza przede wszystkim moc dopasowaną do grubości materiału, który ma zostać przecięty. Wymagania w tym zakresie będą rosły wraz ze zwiększaniem się rozmiarów potrzebnej szczeliny. Dla szybkości pracy najistotniejszy będzie stosunek czasu, który może być wykorzystany na pracę do potrzebnego na schłodzenie, a więc tzw. cykl pracy. Źródło plazmy musi także zapewniać łatwe dostosowanie do materiałów o różnych charakterystykach, istotna będzie więc łatwość doboru parametrów pracy. Nie można też zapominać o niezbędnych akcesoriach – uchwycie czy systemie filtracji powietrza chroniącym przed powstającymi dymami spawalniczymi, będącymi zagrożeniem dla zdrowia.

Adres

 
ul. Żwirki i Wigury 56d
43-190 Mikołów
 
 
tel. 32 32 60 050
kom. 603 280 279
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Mapa

Mapa

Aplikacja mobilna

Obserwuj nas

Kalkulator wagi materiału