dotacje-ue

Frezowanie, czyli proces obróbki skrawaniem, polega na oddzieleniu od przygotowywanego przedmiotu warstwy metalu za pomocą specjalistycznej maszyny zwanej frezarką. Wrzeciono frezarki wraz z zamocowanym w nim narzędziem poprzez wykonywanie ruchu obrotowego zagłębia się w obiekt, nadając mu określony kształt. Przez wiele lat do obróbki metali stosowano przede wszystkim maszyny ręczne, obsługiwane bezpośrednio przez człowieka. Niestety, uniemożliwiało to przygotowanie hurtowej ilości identycznych wyrobów w odpowiednio krótkim czasie, przez co produkcja na masową skalę była niemożliwa do wprowadzenia. Zmieniło się to wraz z rozwojem obróbki CNC (ang. Computerized Numerical Control, czyli komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych). Dzięki tej technologii można dowolnie zaprogramować urządzenie i w efekcie wytworzyć produkt o wskazanych wymiarach, kształcie oraz właściwościach.

Czym różni się proces frezowania CNC od tradycyjnego frezowania?

Na proces przygotowania metalowych wyrobów z użyciem frezowania CNC składają się trzy główne etapy. Pierwszym z nich jest opracowanie projektu produktu, który frezarka będzie miała za zadanie wykonać. Poza przygotowaniem konspektu musi on również zostać dokładnie sprawdzony przez specjalistę, aby nie zawierał żadnych błędów. Jeśli jakieś wystąpią, frezarka tego nie zauważy i będzie do samego końca ściśle trzymać się wytycznych, przez co cała praca pójdzie na marne. Następnie należy przetworzyć projekt w taki sposób, aby był zrozumiały dla maszyny – dochodzi wówczas do programowania frezarki. Ostatni etap frezowania CNC polega na właściwej pracy urządzenia. Obrabiany przedmiot montuje się w taki sposób, że wykonuje on ruchy posuwiste, natomiast frez znajdujący się w maszynie wykonuje ruchy obrotowe. W ten sposób powstają rowki, żłobienia, otwory oraz inne zaprogramowane wcześniej kształty.

Zalety frezowania CNC

Frezowanie CNC jest wykorzystywane do produkcji metalowych elementów dla wielu branż, co wynika z licznych zalet, jakimi wyróżnia się ta technologia. Przede wszystkim ceni się ją za wysoką precyzję, nieosiągalną dla ludzkich rąk. Ponadto gwarantuje ona wysoką powtarzalność, a do tego szybkie tempo pracy, dzięki czemu można wyprodukować masową ilość elementów cechujących się identycznymi właściwościami. Wykonane artykuły mogą się poszczycić także wysoką jakością wykonania, pozbawioną jakichkolwiek zadziorów czy nierówności powierzchni, co będzie wpływać na prestiż firmy sprzedającej gotowy produkt. Frezowanie CNC świetnie sprawdza się również przy okazji tworzenia różnego rodzaju prototypów, a w razie dokonywania poprawek można w  wygodny sposób modyfikować projekt. Warto również wspomnieć, że frezarki wytwarzają minimalne ilości odpadów i mogą pracować na wielu różnych materiałach, począwszy od stali aż po metale kolorowe.

Adres

 
ul. Żwirki i Wigury 56d
43-190 Mikołów
 
 
tel. 32 32 60 050
kom. 603 280 279
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Mapa

Mapa

Aplikacja mobilna

Obserwuj nas

Kalkulator wagi materiału