dotacje-ue

Technologia plazmowa była do niedawna stosowana do cięcia stali czarnej, nierdzewnej oraz aluminium. Obecnie można dostrzec pełen zwrot w branży spawalniczej i wykorzystanie techniki do cięcia wszystkich materiałów przewodzących prąd. Duże zainteresowanie tą metodą nie wzięło się znikąd – duża prędkość procesu, precyzyjne cięcie oraz możliwość uzyskania idealnie lustrzanej powierzchni, sprawiły, że plazma weszła do podstawowej oferty większości firm świadczących usługi spawalnicze.

Jak wykonać cięcie plazmą?

Proces cięcia odbywa się w szerokim zakresie prędkości dzięki wygenerowaniu dużej ilości energii cieplnej łuku plazmowego. W zależności od obranej techniki może być w całości zautomatyzowany lub ręczny. Model mechaniczny dotyczy prac wykonywanych z użyciem przecinarek CNC bądź maszyn przemysłowych. Jakość cięcia jest natomiast podyktowana ilością dystrybuowanej energii cieplnej – im większa dawka energii, tym precyzyjniejsze cięcie. Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, konieczny jest dobór odpowiedniego gazu lub mieszanki gazów. W zależności od warunków stosuje się mieszanki argonu i wodoru, azotu, a niekiedy nawet tlenu.

Technika cięcia plazmą – zastosowanie

Jedną z największych zalet cięcia plazmowego jest możliwość przeprowadzania prac na zardzewiałych, pomalowanych i zabrudzonych powierzchniach, bez ich uprzedniego wyczyszczenia. Jedynym wymogiem jest dostęp do kontaktu elektrycznego przewodu masowego z ciętym elementem. Technika plazmowa sprawdzi się także do cięcia blach, rur, kształtowników oraz siatki.
Cięcie plazmowe daje możliwość rozdzielenia wszystkich przewodników prądu elektrycznego m.in. stali nierdzewnej, miękkiej oraz aluminium.
Ten rodzaj obróbki jest obecnie najczęściej spotykanym procesem cięcia termicznego stali wysokostopowych. W wielu przypadkach cięcie plazmą jest stosowane do przecinania stali o grubości nie większej niż 30-35 mm. Co ciekawe, ręczne przecinarki mogą przecinać blachy o grubości do 75 mm. W przypadku materiałów o grubości sięgającej 150 mm wykorzystuje się przecinarki o podwyższonej wartości natężenia.

Adres

 
ul. Żwirki i Wigury 56d
43-190 Mikołów
 
 
tel. 32 32 60 050
kom. 603 280 279
 
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 

Mapa

Mapa

Aplikacja mobilna

Obserwuj nas

Kalkulator wagi materiału